Rys Historyczny

Początki istnienia OSP w Brzostowej Górze sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. Niewielka wieś niedaleko Kolbuszowej otoczona pięknym lasem z zabudową w całości z drewna pokrytym strzechą. Ludność utrzymywała się praktycznie z gospodarki i pracy na roli. Niestety różne żywioły nie omijały i tak malowniczej miejscowości jak Brzostowa Góra. Mieszkańcy często zmagali się z pożarami domów (pożar domu w rodzinie Fudaleja, Wilków, Paduchów), stodół czy obór. Kolejnym niepotwierdzonym faktem była pamięć miejscowej ludności dużego pożaru który wydarzył się w niedalekiej miejscowości Lipnica (spłonęło wtedy około 34 gospodarstw). Z obawy o bezpieczeństwo wsi zaczęto coraz głośniej mówić o powstaniu straży. Pierwsze rozmowy ludności o powołaniu „strażnicy” datuje się na 1953 rok, jednak konkretne decyzje i pierwsze zebranie założycielskie stwierdza się jednoznacznie na 1954 rok. Zebranie odbyło się w miejscowej szkole na którym to omówiono główne cele, założenia straży, wybrano władze na której to czele stanął Jakub Stróż. W zebraniu założycielskim uczestniczyli ponadto mieszkańcy wsi : Adam Kwaśnik, Tadeusz Cal, Jan Salek, Jan Gil, Władysław Stróż, Karol Wojnas, Józef Fudali, Jurek Eugeniusz, Stępień Ferdynand, Gołąbek Stanisław, Serafin Czesław, Skura Stanisław, Maciąg Eugeniusz, Gil Tadeusz, Fudali Adam

Pierwsze raporty z zebrania OSP Brzostowa Góra datuje się na 08. 01. 1958r. Raport stwierdza że jest 25 członków czynnych, a prezesem straży jest nadal Jakub Stróż.

Wyposażenie jednostki na początku jej powstania skupiało się na kilku wiadrach, łopatach oraz bosaku. Sprzęty ze względu na brak remizy trzymane były w wyznaczonych gospodarstwach u czynnych druhów OSP. Do wyposażenia można również zaliczyć 2 konie oraz wóz konny który w razie potrzeby wyjazdu do akcji lub zawodów udostępniał dh. Mazur. Dzięki staraniom druhów kolejnym pozyskanym sprzętem była pompa wahadłowa przetrzymywana również w domach u druhów. Systemem alarmowania w tych czasach było uderzanie w metalowe elementy lub głośne okrzyki „poly się”.

Wyciąg z protokołu zebrania OSP Brzostowa Góra z 18. 08. 1959r. stwierdza że OSP wraz z POP, kołem ZSL i kołem MW postanowił rozpocząć budowę świetlicy gromadzkiej, wraz z remizą OSP. Działka pod budowę jest już przygotowana. Grunty na których miała powstać świetlica częściowo były prywatne jednak dzięki staraniom druhów zostały przekazane bezpłatnie przez Czesława Maciąga oraz Jana Gila na rzecz OSP. Część materiałów budowlanych została zgromadzona przez mieszkańców. Podczas zebrania postanowiono przystąpić do budowy fundamentów i gromadzenia dalszych środków finansowych, by na 22 lipca 1960r. budowa świetlicy została oddana do użytku. Budowę świetlicy oraz garażu druhowie wykonywali w czynie społecznym w dobrej wierze dla dobra i rozwoju wsi.

W roku 1960 Brzostowa Góra miała nadal 90% budynków z materiałów palnych, krytych strzechą. W tym czasie OSP była zaliczona do typu kr. należało do niej 24 mieszkańców wsi. Do zadań druhów w tym czasie należało również kontrolowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego wsi. Strażacy często komisyjnie sprawdzali domy, obory, stodoły czy stan budynku nie zagraża bezpieczeństwu oraz zwracali uwagę co należy poprawić lub zmienić w gospodarstwie. Oprócz kontroli druhowie przeprowadzali również wiele szkoleń, pogadanek o tematyce przeciwpożarowej dla mieszkańców wsi podczas zebrań wiejski czy dla dzieci w miejscowej szkole. Aktywność druhów nie skupiała się tylko do działań prewencyjnych. W latach sześćdziesiątych protokoły wskazują na szereg wyjazdów do pożarów miejscowych oraz oddalonych nawet o kilkanaście kilometrów (Nowa Dęba, Wilcza Wola, Komorów, Krzątka, Huta Komorowska).

W 1963 roku Zarząd OSP został przeorganizowany i dokonano zmiany składu zarządu, na czele którego stanął Michał Lubera który po roku zrezygnował z funkcji i nowym prezesem na zebraniu w dniu 24. 02. 1964r wybrano Bolesława Mazgaja. W sprawozdaniu z działalności za rok 1964 na zebraniu 28.12.1964r. odnotowano, że w OSP jest 17 członków czynnych oraz wspomniano, że nastąpiła zmiana w wyposażeniu jednostki, bo w miejsce sikawki ręcznej, OSP otrzymała motopompę (dwusetka z silnikiem „Dzika”).

Walne zebranie członków OSP Brzostowa Góra 09.03.1967r. stwierdza że skład zarządu pozostaje bez zmian. Remiza jest wybudowana w stanie surowym. Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Majdanie Królewskim przekazało dotacje w wysokości 8.000 zł, na dokończenie budowy, zaś pozostałe koszty zostały wypracowane czynem społecznym przez członków OSP Brzostowa Góra.

Pierwszym samochodem jakim trafił do OSP była milicyjna Nyska przekazana z Komendy Milicji w Rzeszowie. Świadkowie twierdzą że było to wyróżnienie za występy kolędowania które odbyły się w budowanej remizie. Wraz z pojazdem oraz pompą która była już na stanie Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Majdanie Królewskim przekazywało węże tłoczne, tłumice, łopaty, pojawiły się kolejne węże tłoczne. Miejscem przetrzymywania sprzętu gaśniczego była już remiza wraz z garażem. Kolejnym samochodem przekazany w 1981 roku od Straży Pożarnej w Tarnobrzegu był Żuk.

Kolejne lata funkcjonowania straży skupiały się na pozyskiwaniu sprzętu ratowniczo – gaśniczego, zachęcaniu młodzieży do wstąpienia w szeregi OSP. Nowym prezesem OSP w 1987 roku został powołany Henryka Tęcza. Swoją funkcję sprawował do 1990 roku gdzie podczas zebrania walnego na prezesa wybrano Franciszka Kopeć.

Wszelkie zewnętrzne kontrole oraz działania druhów stwierdzają że wyposażenie i wyszkolenie jednostki umożliwia podjęcie działań ratowniczo – gaśniczych. OSP ma własna strażnice z jednostanowiskowym garażem. Starania członków OSP przyczyniają się do wzbogacania w sprzęt ratowniczo-gaśniczy co poprawia bezpieczeństwo mieszkańców wsi i gminy.

Prezes Kopeć Franciszek swoją funkcję pełnił aż do nagłej śmierci w 2017 roku. Nowo wybranym prezesem OSP podczas zebrania w dniu 27. 01. 2018r. został Paweł Kopeć.

Prezesi OSP w Brzostowej Górze

w chronologicznym porządku:

 

Jakub Stróż     –         od założenia jednostki w 1954 roku do 1963 roku

Michał Lubera    –     od 1963 roku do 1964 roku

Bolesław Mazgaj   –  od 1964 roku do 1972 roku

Ferdynand Stępień – od 1972 roku do 1980 roku

Adam Kwaśnik       –   od 1980 roku do 1986 roku

Henryk Tęcza    –       od 1987 roku do 1990 roku

Franciszek Kopeć   –  od 1990 roku do 2017 roku

Paweł Kopeć        –    od 2018 roku